| Bearing Industry Number | UC205-25MM |
| Bearing Insert Shape | Spherical |
| Bearing Insert Type | Radial/Deep Groove Ball |
| Bore Dia. | 0.984" |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Closure | Double Sealed |
| Dynamic Load Capacity | 3147.33 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 14000N |
| Element Material | Alloy Steel |
| Features | Additional Oil Hole On Opposite Side, Anti-Rotation Device, Wide Inner Ring Bearing |
| Finish | Black Oxide |
| For Environment | Chemical, Food And Beverage |
| Includes | Set Screws |
| Insert Shape | Spherical |
| Inside Dia. | 63/64" |
| Load Direction | Radial |
| Lock Type | Setscrew |
| Lubrication Openings | Groove With Oil Hole |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Outside Dia. | 2 3/64" |
| Outside Diameter | 52 mm |