FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spherical Plain Bearing |
| Ball Dia. | 1.258" |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Bore Dia. | 7/8" |
| Closure | Open |
| Flat Diameter | 7/8" |
| Inner Ring Width | 0.756" |
| Liner Material | No Liner |
| Lubrication Openings | Lubrication Groove, Oil Hole |
| Outer Ring Material | Alloy Steel |
| Outer Ring Width | 0.656" |
| Outside Dia. | 1.438" |
| Outside Diameter | 1 7/16" |
| Self Lubricating Bearing | No |
| Standards | Iso 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 127 kN |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 3.65 |
| Ship width (cm) | 3.65 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Closure | Outer Ring Width | Ball Dia. | Bore Dia. | Outside Dia. | Static Radial Load Capacity | Inner Ring Width | Flat Diameter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GEZ 108ES | Open | 1 1/8" | 2.154" | 1 1/2" | 2.438" | 375 kN | 1.312" | 1 1/2" | €38.41 | |
| GEZ 108ES 2RS | Double Sealed | 1 1/8" | 2.154" | 1 1/2" | 2.438" | 375 kN | 1.312" | 1 1/2" | €54.02 | |
| GEZ 104ES | Open | 0.937" | 1.788" | 1 1/4" | 2" | 260 kN | - | - | €30.36 | |
| GEZ 104ES 2RS | Double Sealed | 0.937" | 1.788" | 1 1/4" | 2" | 260 kN | 1.093" | 1 1/4" | €42.38 | |
| GEZ 200ES | Open | 1 1/2" | 2.869" | 1 3/4" | 3.188" | 670 kN | 1 3/4" | 1 3/4" | €79.83 | |
| GEZ 106ES | Open | 1.031" | 1.926" | 1 3/8" | 2.188" | 310 kN | 1.187" | 1 3/8" | €45.61 | |
| GEZ 106ES 2RS | Double Sealed | 1.031" | 1.926" | 1 3/8" | 2.188" | 310 kN | 1.187" | 1 3/8" | €55.17 |
Explore Products
- GATES 5/3VP1400 Banded V-Belt, 5 Strand, 140 Inch Outside Length
- BOSTON GEAR MCB2036 Cored Bar, 2.25 Inch Dia., 13 Inch Length, 660 Cast Bronze
- TB WOODS P168-14M-115 M HTD SPKT
- DIXON RZL-440B-TCSEAL
- HOFFMAN P2B086 30966 Solid Base, Fits 800 x 600mm Size, Painted
- EATON ECN2202AAB Combo Starter, Non-Reversing, 24V/60 Hz, 30A/600V, 3-Phase
- TENNSCO ZMPS-4836 Perforated Steel Shelving Extra Shelf Level, 48 x 36 x 84 Inch Size
- BALDOR / DODGE 231604 12X18 CR DR XT30 12X18 Crown Drum XT30
Explore More
- KEYSHAFT
- Terminal Block Accessories
- Nail Pullers Wrecking and Pry Bars
- Paint Trays and Buckets
- Planer Accessories
- Dispensing Needles and Syringes
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, Without Pad
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, Vented
- ANVIL AF700 Series Universal Swivel Attachments
- LITTLE GIANT PUMPS Condensate Pump
- ALPHA FITTINGS Union Tee
- WESTWARD Electronic Torque Wrenches
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI Fabricated 90 Deg. Elbows, Gasket x Gasket
- KRYTOX VPF Series Vaccum Pump Lubricant
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN GEZ 014ES Spherical Plain Bearing, 7/8 Inch Bore Dia, 1 7/16 Inch OD, 0.656 Inch Outer Ring
€23.57 /unit
