TRIPP LITE IS250HG Isolation Transformer Hospital 250va
Get it by Friday, Apr 10
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€441.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hospital Grade Isolation Transformer |
| Color | White |
| Cord Length | 10 ft. |
| Depth | 7 3/4" |
| Enclosure Type | Upright Tower |
| Frequency | 60 Hz |
| Hospital Grade Outlets | Hospital Grade |
| Includes | (2) Output Receptacles, Hospital-Grade Input Plug, Lighted Power Switch, Power Cord |
| Includes Circuit Breaker | Yes |
| Input Voltage | 120V |
| Ip Rating | Not Rated |
| Mounting | Desk Top |
| Mounting Location | Desk Top |
| Nema Plug Configuration | NEMA 5-15P |
| Nema Receptacle Configuration | NEMA 5-15R-Hg |
| Number Of Outlets | 2 |
| Output Voltage | 120V AC |
| Overall Depth | 7.75" |
| Overall Height | 4 1/2" |
| Overall Width | 4 3/4" |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 250 W |
| Temp. Rise | Not Rated |
| Va Rating | 250 VA |
| Width | 4 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.23 |
| Ship height (cm) | 18.29 |
| Ship length (cm) | 25.91 |
| Ship width (cm) | 18.54 |
| HS code | 8504314065 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Nema Plug Configuration | Nema Receptacle Configuration | Number Of Outlets | Depth | Input Voltage | Output Voltage | Mounting | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
IS1800HG | NEMA 5-20P | NEMA 5-20R | 6 | - | 120V | 120V AC | Desk Top | White | €1,410.89 | |
![]() |
IS500HG | NEMA 5-15P | NEMA 5-15R-Hg | 4 | 9 1/4" | 120V | 120V AC | Desk Top | White | €632.82 | |
![]() |
IS1000HG | NEMA 5-15P | NEMA 5-15R-Hg | 4 | 10 1/2" | 120V | 120V AC | Desk Top | White | €923.48 |
Explore Products
- WEG ESWS-12V24E-RM31 Magnetic Starters, 0.75/2 HP, 115/230 V , 12 A, 208-240 Control V, NEMA 1, M04, Reset Only
- SECURALL PRODUCTS B600 Drum Storage Locker, 6 Drums, 55 Gallon
- EATON S20L11S37CU General Purpose Encapsulated Transformer, 1-Phase, 240V, 480V, 120/240V, 37.5 KVA
- TURTLESKIN CPB-400 Glove Liners Nylon/Polyester S Black PR
- EATON STS363UP61 Shunt Trip Safety Switch, 100A, 3-Pole, 24 Vdc, 1No-1Nc, Painted Steel, Non-Fusible, 600 V
- WEG TBX-IM63/100 12176739 Terminal Box, 2 x M25 x 1,5 Size
- MARTIN SPROCKET 1VP56 1/2 Sheave, 0.5 Inch Bore, 5.350 Inch Outside Dia., 1 Groove, Cast Iron
- ECEF 2002730 Annular Cutter, 1-1/16 Inch Diameter, Quick-In, High Speed Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Floor Heating Kit Accessories
- Flame Resistant and Arc Flash Undergarments
- Horizontal and Vertical Lifelines
- Electric Actuated Ball Valves
- Replacement Batteries
- SHARPE VALVES 39306 Series, Ball Valve
- RUD CHAIN VLBS Weld On Blocks
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Gray
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- WIRECRAFTERS Hinge Door Woven Wire Partition
- ACROVYN Handrail, Interior, Classic Maple
- KEY-BAK Quick Release Key Holders
- PORTER CABLE Drywall Sanders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRIPP LITE IS250HG Isolation Transformer Hospital 250va
€464.62 /unit
