TRI-ARC KDSR114246-XR Rolling Ladder, 140 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€3,291.06 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rolling Ladder |
| Assembled/unassembled | Unassembled |
| Base Depth | 123" |
| Base Length | 123" |
| Base Width | 40" |
| Casters Included | (4) Rigid |
| Climbing Angle | 56° |
| Color | Gray |
| Exit Direction | Rear |
| Finish | Powder Coated |
| Folding | Not Foldable |
| Handrail Configuration | Left and RiGHT Side Handrails |
| Handrail Height | 3.5 ft. |
| Handrails Included | Yes |
| Includes | Rear-Exit Gate |
| Includes Handrails | Handrails Included |
| Ladder Actuation | Foot Activated Step Lock |
| Ladder Tread | Perforated |
| Ladder Type | Rolling Ladder |
| Load Capacity | 450 lbs. |
| Locking Mechanism | Manual Lock |
| Material | Steel |
| Max Reach Height | 18.3 ft. |
| Number Of Steps | 14 |
| Overall Depth | 123" |
| Overall Height | 15.2 ft. |
| Overall Width | 40" |
| Platform Depth | 10" |
| Platform Height | 11.7 ft. |
| Platform Width | 24" |
| Rear Exit | Yes |
| Step Depth | 7" |
| Step Tread | Perforated |
| Step Width | 24" |
| Tread Type | Perforated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 177.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Platform Depth | Platform Width | Platform Height | Load Capacity | Overall Height | Color | Assembled/unassembled | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
KDED110242 | 10" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.8 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,806.29 | |
![]() |
KDAD110246 | 17" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.3 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,713.59 | |
![]() |
KDAD110242 | 17" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.3 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,923.77 | |
![]() |
KDED111242 | 10" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 12.7 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,166.62 | |
![]() |
KDAD111246 | 17" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 21.2 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,079.50 | |
![]() |
KDAD111242 | 17" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 21.2 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,330.96 | |
![]() |
KDED112242 | 10" | 24" | 10 ft. | 450 lbs. | 13.5 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,028.83 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Circular Fluorescent Lamps
- Chain and Belt Tensioners
- BNC Adapters
- Dispensing Needle and Syringe Accessories
- Stepper Motors
- AKRO-MILS 33105 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A2, Gray/White
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 65 Cal Arc Rating
- GLOBE SCIENTIFIC Beakers
- DIXON Single Gallonage Shut-Off Nozzles
- CEMENTEX USA Phillips Stubby Screwdrivers
- REGAL Nut Taps, Steam Oxide
- NIBCO 816-S Series DWV Flush Fitting Cleanouts, Ftg x Cleanout WIthout Plug, Cast
- JACOBS CHUCK Ball Bearing Chucks, Taper Mounted
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRI-ARC KDSR114246-XR Rolling Ladder, 140 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
€3,464.27 /unit



