TRI-ARC KDSR113246-XR Rolling Ladder, 130 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€3,258.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rolling Ladder |
| Assembled/unassembled | Unassembled |
| Base Depth | 116" |
| Base Length | 116" |
| Base Width | 40" |
| Casters Included | (4) Rigid |
| Climbing Angle | 56° |
| Color | Gray |
| Exit Direction | Rear |
| Finish | Powder Coated |
| Folding | Not Foldable |
| Handrail Configuration | Left and RiGHT Side Handrails |
| Handrail Height | 3.5 ft. |
| Handrails Included | Yes |
| Includes | Rear-Exit Gate |
| Includes Handrails | Handrails Included |
| Ladder Actuation | Foot Activated Step Lock |
| Ladder Tread | Perforated |
| Ladder Type | Rolling Ladder |
| Load Capacity | 450 lbs. |
| Locking Mechanism | Manual Lock |
| Material | Steel |
| Max Reach Height | 17.4 ft. |
| Number Of Steps | 13 |
| Overall Depth | 116" |
| Overall Height | 14.3 ft. |
| Overall Width | 40" |
| Platform Depth | 10" |
| Platform Height | 10.8 ft. |
| Platform Width | 24" |
| Rear Exit | Yes |
| Step Depth | 7" |
| Step Tread | Perforated |
| Step Width | 24" |
| Tread Type | Perforated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 166.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Platform Depth | Platform Width | Platform Height | Load Capacity | Overall Height | Color | Assembled/unassembled | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
KDED110242 | 10" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.8 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,806.29 | |
![]() |
KDAD110246 | 17" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.3 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,713.59 | |
![]() |
KDAD110242 | 17" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.3 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,923.77 | |
![]() |
KDED111242 | 10" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 12.7 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,166.62 | |
![]() |
KDAD111246 | 17" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 21.2 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,079.50 | |
![]() |
KDAD111242 | 17" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 21.2 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,330.96 | |
![]() |
KDED112242 | 10" | 24" | 10 ft. | 450 lbs. | 13.5 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,028.83 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermal Imagers
- Paint Collector Filter Pads
- Damage Indicator Labels
- Electromagnetic Lock Accessories
- Swing Clamp Arms
- DESTACO 810 Series Pneumatic Toggle Clamps
- BALLYMORE Unassembled Steel Rolling Ladders Without Handrails
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Brass
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets
- WERA TOOLS Reversible Ratcheting, Combination SAE Ratcheting Combination Wrench
- SALSBURY INDUSTRIES Newspaper Holder For Designer Roadside Mailbox
- FALLTECH Hot Work Full Body Harnesses, With Pad
- IFM Shielded Cables
- PLAST-O-MATIC EASMT Series Solenoid Valves, CPVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRI-ARC KDSR113246-XR Rolling Ladder, 130 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
€3,429.96 /unit



