TRI-ARC KDED109242 All Direction Ladder, 90 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 24 Inch Width
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€1,602.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ladder |
| Assembled/unassembled | Unassembled |
| Base Depth | 69" |
| Base Width | 35" |
| Climbing Angle | 56° |
| Color | Gray |
| Finish | Powder Coat |
| Handrail Height | 36" |
| Handrails Included | Yes |
| Ladder Actuation | Foot Activated Step Lock |
| Ladder Tread | Serrated |
| Load Capacity | 450 lbs. |
| Material | Steel |
| Number Of Steps | 9 |
| Overall Height | 126" |
| Overall Width | 35" |
| Platform Depth | 10" |
| Platform Height | 90" |
| Platform Width | 24" |
| Rear Exit | No |
| Step Depth | 7" |
| Step Tread | Serrated |
| Step Width | 24" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 115.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Platform Depth | Platform Width | Platform Height | Load Capacity | Overall Height | Color | Assembled/unassembled | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
KDED110242 | 10" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.8 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,806.29 | |
![]() |
KDAD110246 | 17" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.3 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,713.59 | |
![]() |
KDAD110242 | 17" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.3 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,923.77 | |
![]() |
KDED111242 | 10" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 12.7 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,166.62 | |
![]() |
KDAD111246 | 17" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 21.2 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,079.50 | |
![]() |
KDAD111242 | 17" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 21.2 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,330.96 | |
![]() |
KDED112242 | 10" | 24" | 10 ft. | 450 lbs. | 13.5 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €2,028.83 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Collets
- Sanding Sponges
- Shrink Tubing
- Air Caulk Guns
- Stock Cart Shelves
- VALTERRA PVC Gate Valve, FIPT x MIPT
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Green
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- GLOBE SCIENTIFIC Vacuum Bottles, Polypropylene
- MILLER BY HONEYWELL Horizontal Lifeline Kit
- EAGLE TOOL US Cable Drill Bits for Wire Systems
- MI-T-M Industrial Two Stage Gasoline Air Compressors, 8 Gallon
- KRYTOX VPF Series Vaccum Pump Lubricant
- MERIT BRASS 3417D Square Head Pipe Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRI-ARC KDED109242 All Direction Ladder, 90 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 24 Inch Width
€1,686.78 /unit



