FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reversible |
| Case Height | 4 3/4" |
| Case Material | Aluminum |
| Eia Ul Base | A |
| For Use With | Motor |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Max. Temp. | 70°C |
| Min. Temp. | -40°C |
| Motor Capacitor Type | Motor Dual Run Capacitor |
| Number Of Pieces | 1 |
| Overall Depth | 1 3/4" |
| Overall Height | 5 1/4" |
| Overall Width | 2 3/4" |
| Shape | Oval |
| Terminal Design | Standard |
| Terminal Designations | Standard |
| Voltage | 440/370V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 13.34 |
| Ship length (cm) | 4.45 |
| Ship width (cm) | 6.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Microfarad Rating | Overall Height | Motor Capacitor Type | Dia. | Overall Width | Overall Depth | Max. Temp. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22F163 | 370V AC | 2 µF | 1 1/2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 21/32" | - | €6.23 | |
| 22F164 | 370V AC | 3 µF | 1 1/2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 21/32" | - | €6.18 | |
| 22F165 | 370V AC | 4 µF | 1 7/8" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 7/8" | - | €8.72 | |
| 22F166 | 370V AC | 5 µF | 1 7/8" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 7/8" | - | €7.36 | |
| 22F167 | 370V AC | 7.5 µF | - | Motor Run Capacitor | - | 1 7/8" | 1" | - | €12.00 | |
| 22F168 | 370V AC | 8 µF | 2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/8" | 1" | - | €13.19 | |
| 22F169 | 370V AC | 10 µF | 2 1/4" | Motor Run Capacitor | - | 2 1/4" | 1 3/16" | - | €12.51 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Dividers
- Industrial Diaphragm Pumps
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Indexable Boring Bars
- Twist Lock Receptacles
- PYRAMEX PMXTREME Half Frame Eyewears
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X2400 Gas Springs
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wires, Insulated, Silver Plated
- ANVIL 010CTG Series Light Duty Copper Ring Hangers
- PARKER 3-Way, 2 Position Manual Air Control Valve
- COOPER B-LINE Drive Nail Anchors
- LYNDEX-NIKKEN Collet Chucks
- JOMAR VALVE Gas Ball Valves, 2 Piece, Threaded Connection, 400 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TITAN HD POCFD5510A Motor Dual Run Capacitor, Oval, 440/370V AC, 55/10 mfd, 5 1/4 Inch Overall Height
€58.96 /unit

