FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 6.188" |
| Inside Dia. | 130 mm |
| Locknut Part Number | TW-126 |
| Material | Steel |
| Max. Thread Pitch Dia. | 5.06" |
| Min. Thread Pitch Dia. | 5.052" |
| Nominal Thickness | 0.885" |
| Outside Dia. | 6 3/4" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 5.106"-12 |
| Thread Type | NS |
| Threads Per Inch | 12 |
| Type | Standard |
| Width | 0.885" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Garden Hose Reels Carts and Hangers
- Plastic Angle Stock
- Gravity Exhaust and Supply Ventilators
- Concrete Rakes and Movers
- Drill Bits
- DESTACO 7-101, 7-58, 7-59, 7-60 Heavy Duty Cam Action Series
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- CAIMAN Hi Vis Reflective Back Knuckle Protection Mechanics Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Alloy Steel
- 3M Pavement Markers
- REMCO 128 oz. Mega Dippers
- WESTWARD Hydraulic Presses
- BLACK & DECKER Adapters
- AIRMASTER FAN AIF Series Backdraft Dampers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN26-2 Lock Nut
€385.78 /unit

