FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 5.281" |
| Inside Dia. | 110 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 5.724" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 4.325"-12 |
| Thread Type | NS |
| Type | Standard |
| Width | 0.791" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Detection and Shut-Off Systems
- Master Links
- Mallets Dead Blow Hammers
- Trailer Jacks
- Radial Blade Blower, Belt Drive
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, U-Bar
- VIEGA PROPRESS Xl-C Tees, Copper, Press x Press x Press
- PROTO Extra Long Socket Bit 1/2 Hex
- BALDOR MOTOR Footless Purpose Motors, C- Face, ODP, Single Phase, WCP Close Coupled
- CEMENTEX USA Socket Adapters
- GROVE GEAR EL Series, BMQ-R Style, 830 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- HUMBOLDT Disks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN22-2 Lock Nut
€236.93 /unit

