FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 4.813" |
| Inside Dia. | 100 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 5.193" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 3.918"-12 |
| Thread Type | NS |
| Type | Standard |
| Width | 19/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.86 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Detection and Shut-Off Systems
- Vacuum Cleaner Accessory Kits
- VAV Controls
- Tapping Heads
- Drum Safety Enclosures
- ANSELL 11-427 Hyflex Abrasion Resistant Medium Duty Safety Gloves
- CAMLOCK FITTINGS Type A Male Cam And Groove Adapter, Female NPT Threads
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Mouth, Round
- NORDFAB Elbow 45 Degree
- DIXON Cam and Groove Handles
- EDWARDS SIGNALING 5532M Series Remote Speaker/Amplifiers
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.088 Inch Outside Dia.
- LIFT-ALL Webmaster 1600 Slings, Type 4, Single Ply, Nylon
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN20-2 Lock Nut
€183.94 /unit

