TIMKEN TAN19-2 Lock Nut
Get it by Monday, Apr 13
€254.06 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 4.563" |
| Inside Dia. | 95 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 4.943" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 3.73"-12 |
| Thread Type | NS |
| Type | Standard |
| Width | 0.729" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.76 |
| Ship height (cm) | 12.55 |
| Ship length (cm) | 12.55 |
| Ship width (cm) | 1.85 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Pull Switches
- Dust and Microfiber Cloths
- Electric Confined Space Fans and Blowers
- Depth Micrometers
- Cable Safety Springs
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- CONDOR Cowhide Leather Green/Gray Palm Gloves
- MCR SAFETY Leather Palm Work Gloves
- APPROVED VENDOR Tubing Seamless
- SPEARS VALVES Cap Daubers
- MORSE CUTTING TOOLS 1920 Series Square And Corner Radius End Mills
- 80/20 15 Series 1515-LS Four Open T-Slotted Profile Extrusions
- YOUNG BROS. STAMP WORKS Combination Letter and Number Set Brass Stencils
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN19-2 Lock Nut
€254.06 /unit

