FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 4.281" |
| Inside Dia. | 90 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 4.661" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 3.527"-12 |
| Thread Type | NS |
| Type | Standard |
| Width | 0.698" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 11.84 |
| Ship length (cm) | 11.84 |
| Ship width (cm) | 1.78 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Lubricant Storage and Dispensing Systems
- Harness Accessories
- Hook and Loop Fasteners
- Cordless Tool Batteries
- Universal Joints
- PLAST-O-MATIC PRHM Series Thermoplastic Pressure Regulators
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottle, Wide Mouth, PP
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- NOTRAX Pebble Step Sof-Tred 415 Series, Antifatigue Mat
- VULCAN HART Electrode
- CEMENTEX USA Electrical Glove Protectors
- SPEEDAIRE Portable Engine Driven Air Compressors
- JAMCO Heavy Duty Fixed Workbenches, Flush Top, Drawer
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN18-2 Lock Nut
€160.58 /unit

