FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 3.844" |
| Inside Dia. | 80 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 4.161" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 3.137"-12 |
| Thread Type | NS |
| Type | Standard |
| Width | 0.604" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 10.57 |
| Ship length (cm) | 10.57 |
| Ship width (cm) | 1.52 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Dispensers
- Socket Extensions
- Double End Threaded Studs
- Air Circulator Guards
- Fence Posts
- ANSELL 40-400 Edge Blue White Nitrile Coated Gloves
- CONDOR Pigskin Leather Standard General Purpose Gloves
- ANSELL 11-425 Hyflex Abrasion Resistant Gloves
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 12mm Tubes
- VNE STAINLESS Concentric Reducer
- WERA TOOLS Multi-Bit Screwdrivers
- KURIYAMA Braided Tubing, Shore A: 73
- COUNCIL TOOL Hammer Ounce Manganese Bronze
- CJT KOOLCARB Style 130, Carbide-Tipped Taper Length Drill Bit, Uncoated Finish
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN16-2 Lock Nut
€116.23 /unit

