FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 3.563" |
| Inside Dia. | 75 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 3 22/25" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 2.933"-12 |
| Thread Type | NS |
| Type | Standard |
| Width | 0.604" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.37 |
| Ship height (cm) | 9.86 |
| Ship length (cm) | 9.86 |
| Ship width (cm) | 1.52 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Nibblers and Shears
- Tool Holders And Replacement Cases
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Nesting Bins
- Sleeve Bearings
- LEATHERHEAD TOOLS S.E.T. Ultra Force Breacher Bars
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- ANVIL 140 Series Machine Threaded Rods, Threaded Both Ends
- FOL-DA-TANK Inner/Outer Flange Sets
- BOSTON GEAR 200 Series Non-Flanged Helical Gear Speed Reducers
- ADAMS RITE Deadlatch Hardware
- ELDON JAMES Chemical Resistant Santoprene Tubing
- SPEAKMAN Chelsea VS-3011 Series Shower Heads, Low Flow
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN15-2 Lock Nut
€102.51 /unit

