FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 9.156" |
| Inside Dia. | 200 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 9.849" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 7.847"-8 |
| Thread Type | NS |
| Type | Standard |
| Width | 1.51" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.66 |
| Ship height (cm) | 25.02 |
| Ship length (cm) | 25.02 |
| Ship width (cm) | 3.84 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Check and Foot Valves
- Workbench Accessories
- Full-View Sight Flow Indicators
- Safety Glasses
- Locknuts
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Pistol Grip
- XTEND & CLIMB Step Stools
- COLDER PRODUCTS COMPANY APC Series Coupling Bodies, Acetal
- DWYER INSTRUMENTS 1211 Series Slack Tube Manometers
- ANVIL AS400KO Series Channel With Knock Outs
- SPEARS VALVES PVC Clamp-On Saddles, Socket Ends, Double Outlet, White, EPDM O-Ring
- VESTIL PKG Series Sealers
- BROWNING 5V Series Gripbelt Sheaves With Split Taper Bushings, 2 Grooves
- STARRETT-UK Carbide CT High Performance Triple Chip Tungsten Hole Saws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN140-2 Lock Nut
€1,155.67 /unit

