TIMKEN TAN134-2 Lock Nut
€758.63 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Face Dia. | 8.031" |
| Inside Dia. | 170 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 8.661" |
| Series | TAN Series |
| Thread Direction | Right |
| Thread Size | 6.659"-8 |
| Thread Type | NS |
| Type | Standard |
| Width | 1.354" |
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Drill Press Arbors and Adaptors
- Grating Clips
- Aquastat Relays
- Toolholder Accessories
- Abrasive Stars
- ANSELL 88-394 Alphatec Unlined Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Chain Saw Orange Chaps
- CHICAGO PNEUMATIC CP3550 Series Angle Grinders
- YELLOW JACKET FlexFlow Adapters
- BLUFF Dock Board
- ULTRATECH IBC Containment Unit, Polyethylene
- SHANNON INSULTECH Thermal Blankets
- SIEMENS Clips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TAN134-2 Lock Nut
€758.63 /unit

