TIMKEN RC1 3/16 Eccentric Locking Collar, 1 3/16 Inch Shaft Size, 2530 lbf Load Rating
€286.67 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bore Dia. | 1.188" |
| Cartridge Housing Width | 1 1/2" |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | Cartridge Unit |
| Insert Part Number | G1103KRRB |
| Length Thru Bore | 1.906" |
| Mounting Method | Eccentric Collar |
| Other Features | Single Row, Wide Inner Ring, Self-Locking Collar, Cylindrical Cartridge |
| Outside Dia. | 3 1/2" |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Shroud |
| System Of Measurement | Imperial |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Expansion Type | Outside Dia. | Housing Material | Seal Type | Locking Device | Housing Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RC2 3/16 | - | - | - | - | - | - | - | €638.70 | |
| RC1 15/16 | - | - | - | - | - | - | - | €652.28 | |
| RC1 11/16 | - | - | - | - | - | - | - | €747.17 | |
| RC1 3/4 | - | Non Expansion Bearing | - | Cast Iron | - | Eccentric Collar | - | €732.50 | |
| RC1 1/2 | 1 1/2" | Non Expansion Bearing | 4.188" | Cast Iron | Contact Shroud | Eccentric Collar | Cartridge Unit | €612.19 | |
| RC2 7/16 | 2.438" | Non Expansion Bearing | 5 7/8" | Cast Iron | Contact Shroud | Eccentric Collar | Cartridge Unit | €1,027.51 | |
| RC1 1/4 | 1 1/4" | Non Expansion Bearing | 3 7/8" | Cast Iron | Contact Shroud | Eccentric Collar | Cartridge Unit | €403.40 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Bore Polishers
- Machine Bolts
- Circuit Breaker Accessories
- Non Insulated Water Jugs
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene Black
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, Vented
- ANVIL AS500EH Series Channel With Elongated Holes
- APPLETON ELECTRIC 70 Watt, High Pressure Sodium Light Fixture
- ELGA Storage Tanks
- BALDOR / DODGE Narrow Slot Take Up Frames
- JUSTRITE Individually Secured Gas Cylinder Pallets
- DYNABRADE Motor Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RC1 3/16 Eccentric Locking Collar, 1 3/16 Inch Shaft Size, 2530 lbf Load Rating
€286.67 /unit
