TELEMECANIQUE SENSORS XMLR010G1N75 Fluid and Air Pressure Sensor, 0 to 145 PSI, 0 to 10 VDC, Progra mmable | CU6ENL 40JA27
TELEMECANIQUE SENSORS XMLR010G1N75 Fluid and Air Pressure Sensor, 0 to 145 PSI, 0 to 10 VDC, Programmable
Item: CU6ENLModel: XMLR010G1N75Cross Ref: 40JA27
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fluid and Air Pressure Sensor
Analog Output 0-10V DC
Analog Output Voltage - Maximum 10V DC
Analog Output Voltage - Minimum 10V DC
Control Output Dehumidification Capability
Digital Output NPN
Display 4 Digit LED
Display Qty 1
Electrical Connection 4 Pin M12 Connector
Electrical Connection Type 4 Pin M12
Housing Material Polyacrylamide, Stainless Steel
Ip Rating IP65, IP67
Max. Pressure 580.1 psi
On/off Setting Programmable
Operating Temp. Range -4°F to +176°F
Operating Temperature - Maximum 176°F
Operating Temperature - Minimum -4°F
Overall Depth 1.65"
Overall Height 3.66"
Overall Width 1.61"
Power Required 24V DC
Pressure - Maximum 145 psi
Pressure - Minimum 11.6 psi
Pressure Connection Type DIN
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Proof Pressure 580 psi
Range 0 psi to 145 psi
Series XMLR Series
Voltage Rating - Maximum 24V DC