TELEMECANIQUE SENSORS XCKP2145N12 Compact Limit Switch Side Actuator 1no/1nc | AF6PVJ 1MDZ5
TELEMECANIQUE SENSORS XCKP2145N12 Compact Limit Switch Side Actuator 1no/1nc
Item: AF6PVJModel: XCKP2145N12Cross Ref: 1MDZ5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Compact Limit Switch
Ac Contact Rating 10A @ 240V
Actuator Length 1.3" to 3.29"
Actuator Location Side
Actuator Style Roller Lever Plunger
Actuator Type Roller Lever
Arm Material Zinc
Body Depth 1.2"
Body Height 2.56"
Body Material Plastic
Body Width 1.21"
Boot Sealed Actuator No Boot Included
Contact Form 1NO/1NC
Dc Contact Rating 0.27A @ 250V
Depth 1.18"
Directional Movement CCW/CW
Electrical Connection Screw Clamp Terminals
Height 2 14/25"
Ip Rating IP66, IP67
Mounting Hole Diameter 0.17"
Mounting Hole Horizontal Center To Center Distance 19 mm
Mounting Style Surface
Movement CW/CCW
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 2, NEMA 4, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13
Nema Rating NEMA 1, NEMA 2, NEMA 4, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13
Number Of Mounting Holes 2
Operating Temp. Range -13°F to +158°F
Operating Temperature - Maximum 158°F
Operating Temperature - Minimum -13°F
Operating Torque - Maximum 0.9 lbs.-in.
Overall Depth 1.26"
Overall Height 3 3/25"
Overall Width 1.21"
Resistance Properties Shock Resistant, Vibration Resistant
Roller Dia. 0.63"
Roller Material Thermoplastic
Roller Width 0.22"
Series XCKP Series
Total Travel 90°
Travel Length 90°
Width 1.22"