TB WOODS TL45353116 Taper Lock Bushing, Steel, 4535 Size, 3.0625 inch Bore Dia., Standard Keyway
3.062"
Get it by Wednesday, Apr 8
€294.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 6.13" |
| Bore Dia. | 3.062" |
| Bore Size | 3 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 4535 |
| Dimension A | 6.37" |
| Dimension B | 3 1/2" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 3/4" x 3/8" |
| Keyway | Standard |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 4535 |
| Torque | 110000 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.89 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- SIOUX CHIEF 523-2414 Universal Bracket, Steel, Zinc Plated, Domestic
- EATON SL7-CB-400 Mounting Base, Black, Polycarbonate, 2 1/8 Inch Lg, Base Tower Light Mounting
- GPI 15242543 Rotor Kit, Kieshi Cut PPS and Teflon Encapsulated Seal
- APPLETON ELECTRIC KPSL70125GMTS High Pressure Sodium Light Fixture, 70W
- TITAN FASTENERS FFF10384B
- WATTS WP500326
- OSG 3090202 Ball End Mill, 3 Flutes, 1 mm Milling Dia., 1.5 mm Lg of Cut, 45 Deg. Helix Angle, EXO
Explore More
- KEYSHAFT
- Digital Panel Mount Thermometers
- Metal Forming Machines
- HPLC Waste Can Accessories
- Belt/Disc Sanders
- Router Accessories
- CONDOR General Purpose Gloves, Gray/White, Smooth PU
- CHICAGO PNEUMATIC Die Grinders, 750 Watts
- TYGON B-44-3 Tubings
- GENERAL PIPE CLEANERS Roller Heads
- COOPER B-LINE B2000 Series O.D. Pipe and Conduit Clamps
- BEECH DESIGN & MANUFACTURING Winch Pallet Stackers
- APPROVED VENDOR Pvc Pipe & Pipe Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL45353116 Taper Lock Bushing, Steel, 4535 Size, 3.0625 inch Bore Dia., Standard Keyway
€294.95 /unit


