FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 4.83" |
| Bore Dia. | 3.188" |
| Bore Size | 3 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 3535 |
| Dimension A | 5" |
| Dimension B | 3 1/2" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 3/4" x 3/8" |
| Keyway | Standard |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 3535 |
| Torque | 44800 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.96 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- SMC VALVES CQ2A40TF-40DZ Compact Cylinder, 40 mm Size, Double Acting
- CONTRINEX YBB-14K4-0250-G012 Safety Light Curtain, Sender/Receiver Pair, Finger Protection, 24 VDC, 14mm Resolution
- AMETEK LAMB 476372 476372000 Shim
- JACKSON SAFETY V845533140
- TITAN FASTENERS BAB8V50L0
- TB WOODS V007BB000 Cooling Fan, Type 10, Hsv/17B
Explore More
- KEYSHAFT
- Street Light Disconnects
- A/C Ref Cleaners and Scale Removers
- Oil Burner Parts
- Hydraulic Accumulator
- Belt Drive Fwd Curve Blowers w/Drive Pkg
- RINGERS GLOVES R327 Extrication Gloves
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja Ice Insulated Work Gloves
- DWYER INSTRUMENTS ADPS Series Differential Pressure Switches
- ANDERSEN Floor Mat
- GENERAL ELECTRIC Illuminated Push Button 22mm
- WALTER TOOLS Jobber Drill 13mm Carbide
- AME INTERNATIONAL Torque Wrench Accessory
- LEVITON Hospital Grade Extra Heavy-Duty Duplex Receptacles, Smooth Face, Back and Side Wire, 15 Amps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL35353316 Taper Lock Bushing, Steel, 3535 Size, 3.1875 inch Bore Dia., Standard Keyway
€143.70 /unit


