FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 4" |
| Bore Dia. | 2.188" |
| Bore Size | 2 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 3020 |
| Dimension A | 4 1/4" |
| Dimension B | 2" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 1/2" x 1/4" |
| Keyway | Standard |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 3020 |
| Torque | 24000 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- ARCH CUTTING TOOLS CFT B32MM-416 Boring Bar
- RACO 3552 Insulated Connector 3 Inch 90 Deg
- AIGNEP 55150-8-10 Composite Extended Plug-In Elbow, 8mm Tube x 10mm Stud
- ADAPT-ALL 5042L-22C Elbow, 90 deg., Male L22 DIN Tube x Male L22 DIN Tube, Carbon Steel, Light Duty
- E JAMES & CO 1030-1/2HGA Rubber Neoprene 1/2 Inch Thick 12 x 12 Inch
- NITRA NCP2-20-3120N Compact Current To Pneumatic Transducer, 4-20mA Input, 3 To 120 Psig Output Pressure
- WINSMITH E24MDNS21000B7 Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- WINSMITH E35MDTS33000BT Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
Explore More
- KEYSHAFT
- Ethernet Switches
- Door Hinges
- Water Purification Systems
- High Pressure Hydraulic Cylinders
- Masonry Drill Bits
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- ANVIL 001LDG Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized, Light Duty, Imperial
- APPROVED VENDOR Adapter 1-1/2 Inch
- WALTER TOOLS SNGX Carbide Milling Insert
- BOSTON GEAR UJS Series Cast Steel Universal Joints
- SECURITRON Standard Swings
- VALLEY CRAFT Standard Non-Tilt Platform Trucks, Aluminium
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL30202316 Taper Lock Bushing, Steel, 3020 Size, 2.1875 inch Bore Dia., Standard Keyway
€69.95 /unit

