FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4" |
| Bore Dia. | 1 1/8" |
| Bore Size | 1 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 2525 |
| Dimension A | 3.37" |
| Dimension B | 2 1/2" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 1/4" x 1/8" |
| Keyway | Standard |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 2525 |
| Torque | 11300 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- TRIUMPH TWIST DRILL 071256 Taper Pipe Tap, 1-1/4 NPT, High Speed Steel, Bronze Oxide
- SPEARS VALVES 5433-025 Butterfly Check Valve, 2-1/2 Size, PVC, Flg, FKM
- WINSMITH E26MDNX41000JM Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- KM SYSTEMS KM2016SDUPR1120 Cutting Unit
- VESTIL CYL-D-1-PN Steel Portable Economy Cylinder Lifter with Pneumatic Wheel 25-1/16 Inch x 16-5/8 Inch x 54 Inch 500 lb Blue
- MILES LUBRICANTS MSF1564005 Compressor Oil, 1 Gal, Bottle, 10 Sae Grade, 32 Iso Viscosity Grade, Synthetic
- OSG 1400138205 Thread Forming Tap, 3/8 Inch - 24 Thread Size, 3/4 Inch Thread Lg, TiN, H4, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Coupling Inserts
- Order Picking Carts
- Cooling Tower Motors
- Air Chain Hoists
- Belt Drive Axial Downblast Exhaust Ventilators
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Yellow Work Gloves
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Palm Dipped, White
- OK INDUSTRIES Wire Wrap Bit Gauges
- ANVIL C100 Series Cable Spools
- ANVIL S80 Thread Swage Nipples
- GRAINGER Pneumatic And Flat Free Wheels
- PARKER A-LOK EE Series Tube-To-Tube Union Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL2525118 Taper Lock Bushing, Steel, 2525 Size, 1.125 inch Bore Dia., Standard Keyway
€68.82 /unit

