FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 1.453" |
| Bore Dia. | 0.688" |
| Bore Size | 0.688" |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 1108 |
| Dimension A | 1.51" |
| Dimension B | 7/8" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 3/16" x 3/32" |
| Keyway | Standard |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 1108 |
| Torque | 1300 lbs.-in. |
| Type | Standard |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- PEER CHAIN 44544 Roller Chain, C2042 Pitch, 100 Feet Length
- DAYTON 6372639 Propeller Assembly
- TB WOODS BF20A487 Spacer Assembly, 20 X 4.87 Size
- FOREVERBOLT FBHEXN18P5 Hex Nut, 1 In - 8 Thread Size, SS, 55/64 In Ht., 1 15/32 In Wd.
- REGAL 031208TC Spiral Point Tap, 7/16-20 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Plug, Bright
- ENPAC 45-37373-PB-L Stinger PolyBerm 20K Fuel Tank Containment System with Cabling, 37x37x3 Feet Size, Tan
Explore More
- KEYSHAFT
- Colanders and Strainers
- Warning Whip Accessories
- Cart Covers
- Thermocouple Adapters
- Adjustable Pipe Supports
- NEWSTRIPE Mid-Size Commercial Compactor
- DWYER INSTRUMENTS BT15S/BT20S Series Sanitary Bimetal Thermometers
- JOHN GUEST Speedfit Couplers
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- AME INTERNATIONAL Tire Inflation Cage
- DAYTON Load Chains
- RAIN BIRD Tubings
- NIBCO 714-LF Series Tees, C x F x C, Performance Bronze
- LEVITON Standard Single Receptacles, Indented Face, Side Wire Only
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL110811/16 Taper Lock Bushing, Steel, 1108 Size, 0.6875 inch Bore Dia., Standard Keyway
€22.71 /unit

