TB WOODS P6414M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia.
Get it by Friday, Apr 10
€933.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 85 mm |
| Bore Type | Taper Locking Bushing |
| Bushing | 3535 |
| Bushing Type | 3535 |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 3 1/2" |
| Dimension M | 1/2" |
| Face Width | 4" |
| Hub Length | 3 1/2" |
| Inside Dia. | 9 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2250 RPM |
| Number Of Teeth | 64 |
| Outside Dia. | 11 3/25" |
| Pitch Dia. | 11.229" |
| Product Type | Synchronous Plus TL |
| Rpm High | 2250 RPM |
| Rpm High | 2,250 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 28.24 |
| Ship width (cm) | 28.24 |
Product Variants
| Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Rpm High | Max. Rpm | Face Width | Bore Type | Dimension E | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P328M20TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1.13" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €234.80 | |
| P308M30TL | 30 | 3.008" | 2.95" | 12930 RPM | 12930 RPM | 1 1/2" | Taper Lock Bushed | 0.13" | €238.77 | |
| P408M30TL | 40 | 4.01" | 3 24/25" | 9650 RPM | 9650 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €286.78 | |
| P808M30TL | 80 | 8.02" | 7.97" | 3140 RPM | 3140 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €473.62 | |
| P328M30TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €246.74 | |
| P568M50TL | 56 | 5.614" | - | 4500 RPM | 4500 RPM | 2.38" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €449.75 | |
| P4414M40TL | 44 | 7 18/25" | 7.61" | 3290 RPM | 3290 RPM | 2.13" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €455.91 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 88A74A1424 Class 300 STD Port Ball Valve, Side Vented Ball, Graphite Packing, Spiral Wound RPTFE Bearing 4 Inch, 2 x Flange
- J.W. WINCO 452-20-20-M6-E-55 Vibration/Shock Absorption Mount, Cylindrical, Tapped, M6, 0.79 Inch Dia
- APPROVED VENDOR 4443 Shoulder Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, 5/16 In Shoulder Lg., 7/32 In Head Ht., Precision, 116000 psi Min. TS, 5/32 In Drive Size
- JET TOOLS JT9-322195 Top Lathe Mat
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASH060100 Compression Spring, 441.3 N/Mm Stiffness Rate, 2381 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- RIDGID 37473 Pipe Inspection Camera Reel, 1-1/2 To 3 Inch Pipe Capacity, 65 ft. Push Rod
- MARTIN SPROCKET 2 3V 220 JA Sheave, QD Bushing, 2.2 Inch Outside Dia., 2 Groove, 2.15 Inch Pitch Dia., Steel
- APPROVED VENDOR H404JY Drill Bushing H Drill Size 25/64 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Nylon Tubing
- Cold Weather Headwear and Liners
- Nail Sets
- Block and Tackle
- Wall Mount Fans
- DWYER INSTRUMENTS 475 Series Intrinsically Safe Handheld Digital Manometers
- CONDOR Chainmail Cut Resistant Gloves
- GENERAL ELECTRIC TMQD Frame Circuit Breaker
- APPROVED VENDOR C Channel Stocks
- SCHNEIDER ELECTRIC NEMA Overload Relays
- MORSE CUTTING TOOLS 1980 Series Drill-Mills, M42 Cobalt
- HAMILTON Medium Duty Combination Brake Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P6414M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia.
€933.88 /unit


