FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Jaw Coupling Hub |
| Bore Dia. | 14 mm |
| Bore Size | 14 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Center | 1/2" |
| Center Hole | 1/2" |
| Center Hole | 0.50" |
| Element Type | Jaw Coupling Hub |
| Hub Material | Sinter Carbon Steel |
| Jaw Type | Straight |
| Keyway Size | 5 mm x 2.3 mm |
| Max. Parallel Misalignment | 19/50" |
| Max. Speed | 14000 RPM |
| Outside Dia. | 11 4/5" |
| Set Screw Thread Class | Class 2B |
| Set Screw Thread Size | 1/4"-20 |
| Set Screw Thread Type | Coarse |
| Setscrew | 1/4-20 UNC - 2B |
| Setscrew Length | 1/4" |
| Size | L070 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 3.45 |
| Ship length (cm) | 129.54 |
| Ship width (cm) | 3.45 |
Product Variants
| Product | Model | Max. Speed | Keyway Size | Max. Parallel Misalignment | Hub Material | Bore Dia. | Outside Dia. | For Shaft Type | Coupling Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
L05038NK | 18000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 3/8" | 1 2/25" | Round | L050 | €9.01 | |
![]() |
L05012 | 18000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/2" | 1 2/25" | - | - | €6.29 | |
![]() |
L07012 | 14000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | - | 1 9/25" | - | - | €9.76 | |
![]() |
L07014NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/4" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L0707/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.438" | 1 9/25" | - | - | €15.04 | |
![]() |
L0705/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.312" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L07012NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 1/2" | 1 9/25" | Round | L070 | €15.08 |
Explore Products
- TMI 999-00729 Replacement Strips, 8 Inch Strip Width, 150 ft Roll Length, 0.08 Inch Strip Thick, Clear
- GATES 260J3 Micro-V Belt, J Section
- TESA BROWN SHARPE 00530431 Nib/Knife Edge Jaw Digital Caliper, 0-8 Inch/0 to 200 mm Range
- RULAND MANUFACTURING MDCS25-10-6-A 10mm x 6mm Single Disc Coupling, Aluminum, Clamp Style, 25.4mm OD, 26.2mm Lg.
- TSUBAKI RS12-1B21F-1B
- PHASE-A-MATIC PAM-7500HD
- REGAL 052129AM25 Spiral Flute End Mill With Tin Coated, 1/4 Inch Dia., 2-7/16 Inch Length, 2 Flutes
- VULCAN HART 00-840461 Clevis Pin
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Rail Systems
- Pipe Markers
- Conduit Voltage Markers
- Replacement Batteries
- Retrofit Kits
- DESTACO 210 Series Vertical Hold Down Clamps
- IRONCLAD Wrenchworx Oil Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Red/White
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- TRACTEL Winch Cable
- APPROVED VENDOR Nipple, 2 Inch, 304 Stainless Steel, Schedule 80
- KLEIN TOOLS Positioning Strap
- ACURITE Analog Thermometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS L07014MM L-Jaw Hub, Sinter Carbon Steel, L070 Size, 14mm Bore Dia., 14000 rpm
€10.54 /unit



