FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Jaw Coupling Hub |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Bore Size | 12 mm |
| Bore Tolerance | +0.016 mm to +0.034 mm |
| Bore Type | Round Bore With Keyway |
| Center | 0.47" |
| Center Hole | 0.47" |
| Compatible Center Element Manufacturer Part No. | L050H, L050N, L050U |
| Coupling Overall Length | 43.7 mm |
| Coupling Size | L050 |
| Element Type | Jaw Coupling Hub |
| For Shaft Type | Keyed |
| Horsepower @ 100 Rpm | 0.042 hp Buna-N Spider, 0.06 hp Urethane Spider, 0.08 hp Hytrel Spider |
| Hub Diameter | 27.4 mm |
| Hub Material | Carbon Steel |
| Hub Projection | 15.9 mm |
| Included Screws | Set Screw |
| Jaw Profile | Straight |
| Jaw Type | Straight |
| Keyway Depth | 1.8 mm |
| Keyway Size | 4 mm x 1.8 mm |
| Keyway Width | 4 mm |
| Length Through Bore | 16 mm |
| Max. Parallel Misalignment | 0.38" |
| Max. Speed | 18000 RPM |
| Maximum Bore Diameter | 15.906 mm |
| Maximum Operating Temperature | 121°C |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
| Number Of Locking Screws | 1 |
| Outside Dia. | 11 4/5" |
| Outside Diameter | 27 mm |
| Product Type | L-Jaw Hub |
| Rated Torque For Spider Types | 26 lbs.-in. (Buna-N), 39 lbs.-in. (Urethane), 50 lbs.-in. (Hytrel) |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Oil Resistant |
| Screw Thread Size | 1/4"-20 UNC |
| Set Screw Thread Size | 1/4"-20 |
| Set Screw Thread Type | Coarse |
| Setscrew | 1/4-20 UNC |
| Setscrew Length | 1/4" |
| Shaft Locking Type | Set Screw |
| Size | L050 |
| Standards | Iso Certified |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.69 |
| Ship length (cm) | 4.29 |
| Ship width (cm) | 2.69 |
Product Variants
| Product | Model | Max. Speed | Keyway Size | Max. Parallel Misalignment | Hub Material | Bore Dia. | Outside Dia. | For Shaft Type | Coupling Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
L05038NK | 18000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 3/8" | 1 2/25" | Round | L050 | €9.01 | |
![]() |
L05012 | 18000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/2" | 1 2/25" | - | - | €6.29 | |
![]() |
L07012 | 14000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | - | 1 9/25" | - | - | €9.76 | |
![]() |
L07014NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/4" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L0707/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.438" | 1 9/25" | - | - | €15.04 | |
![]() |
L0705/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.312" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L07012NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 1/2" | 1 9/25" | Round | L070 | €15.08 |
Explore Products
- IPS R040-3-50 Non-Woven Geo Fabric, 3 x 50 Feet Size
- APPLETON ELECTRIC MGSW15120 High Pressure Sodium Ballast, 150W Rating
- PARKER 32PLCK-6 In-Line Check Valve, Tube-Tube, Push-Connect, Composite
- SPEARS VALVES DC29-B040-A080 Coupling, PVC Schedule 80 x PVC Schedule 40, 4 x 8 Size
- NOTRAX 620S0310BY Anti-fatigue Drainage Runner Black/yellow 3 x 10
- MILWAUKEE VALVE F201SSN3 1200 Ball Valve, With Gear Operator, 2 Piece, Carbon Steel, 1/2 Inch Valve Size
- TB WOODS 3/5VP1900 Narrow V-Belt, Neoprene, 5V Belt Type, 190 inch Length, 3 Ribs
- BEHRINGER SYSTEMS TS-TWP-01-T-N BEHRINGER PIPE SYSTEMS TS-TWP-01-T-N
Explore More
- KEYSHAFT
- Convex Safety and Security Mirrors
- Steel Cable
- Percussion Tools
- Post Top Accessories
- Wheel Bolts
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- MCR SAFETY PU Coated Cut Resistant Work Gloves
- VIBCO SCR Adjustable Speed and Force Electric Vibrators
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- SOLA/HEVI-DUTY Surge Protector Din Rail Filter
- DIXON Filters
- ZURN Bathroom Sink Faucet Chrome, Gooseneck
- WEG GA317-Series Connector Links
- BEVERAGE-AIR Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS L05012MM L-Jaw Hub, Sinter Carbon Steel, L050 Size, 12mm Bore Dia., 18000 rpm
€9.01 /unit



