TB WOODS 12SCH238 Sure-Flex Type SC Spacer Hub, High Strength Cast Iron, 12 Size, 2.375 inch Bore Dia. | BG3EBX
TB WOODS 12SCH238 Sure-Flex Type SC Spacer Hub, High Strength Cast Iron, 12 Size, 2.375 inch Bore Dia.
Item: BG3EBXModel: 12SCH238
Product Specifications:
Item Spacer Hub
Bore Dia. 2 3/8"
Bore Size 2 mm
Bore Tolerance +0.0005" to +0.002"
Bore Type Finished With Keyway
Coupling Size 12
Hub Spacer Hub
Hub Dia. 5 3/4"
Keyseat Size (in.) 5/8" x 5/16"
Keyway Size 5/8" x 5/16"
Length Through Bore 2.969"
Material Cast Iron
Max. Angular Gap Misalignment 0.175"
Max. Angular Misalignment
Max. Parallel Misalignment 0.032"
Product Type Sure-Flex Type SC Spacer Hub
Rated Torque 9360 lbs.-in.
Set Screw Distance 1 5/8"
Set Screw Thread Size 5/8"-11
Set Screw Thread Type Coarse
Setscrew 5/8-11 UNC
Setscrew Length 1 1/4"
Setscrew Location Over Keyseat
Size 12"