TB WOODS 12SC7814 Sure-Flex Type SC Spacer Flange, High Strength Cast Iron, 12 Size | AK4AMD
TB WOODS 12SC7814 Sure-Flex Type SC Spacer Flange, High Strength Cast Iron, 12 Size
Item: AK4AMDModel: 12SC7814
Product Specifications:
Item Flange
Coupling Size 12
Distance Between Shafts 7 3/4"
Flange Length 1 11/16"
Hub Spacer Flange
Length 16.3"
Material High Strength Cast Iron
Max. Angular Misalignment
Max. Parallel Misalignment 0.032"
Max. Speed 2800 RPM
Outside Dia. 10"
Rated Torque 9360 lbs.-in.
Sf Hub Length 1.031"
Size 12"