TB WOODS 12SC10014 Sure-Flex Type SC Spacer Flange, High Strength Cast Iron, 12 Size | AK4ACQ
TB WOODS 12SC10014 Sure-Flex Type SC Spacer Flange, High Strength Cast Iron, 12 Size
Item: AK4ACQModel: 12SC10014
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Flange
Coupling Size 12
Distance Between Shafts 10"
Flange Length 1 11/16"
Flange Length 1.688"
Hub Spacer Flange
Hub Dia. 6 1/2"
Hub Length 2.156"
Length 16.3"
Length Through Bore 3.969"
Material High Strength Cast Iron
Max. Angular Gap Misalignment 0.175"
Max. Angular Misalignment
Max. Parallel Misalignment 0.032"
Max. Speed 2800 RPM
Outside Dia. 10"
Rated Torque 9360 lbs.-in.
Sf Hub Length 2.156"
Size 12"