T&S 5PR-8WWS12 Pre-Rinse Faucet, 8 Inch Wall Mount Base, Cerama, 12 Inch Add-On Nozzle | AU2NXJ
T&S 5PR-8WWS12 Pre-Rinse Faucet, 8 Inch Wall Mount Base, Cerama, 12 Inch Add-On Nozzle
Item: AU2NXJModel: 5PR-8WWS12
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pre-Rinse Assembly
Body Material Brass
Body Size 8"
Body Type CC Deckplate
Cartridge-spindle Ceramic
Faucet Spout Swivel
Feature Check Valve
Finish Chrome Plated
Flow Rate 4.77 GPM
Handle Type Lever
Inlet Type Inlet Elbow
Max. Pressure 125 psi
Max. Temp. 140°F
Min. Pressure 20 psi
Min. Temp. 40°F
Mounting Type Wall Mount
Nozzle Swivel
Nozzle Outlet Type Laminar Flow Device
Spout Length 12"