STREN-FLEX WB2-912-12 Web Sling Cargo Basket Sling 12 Feet Length
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 72000 lbs. |
| End Type | Flat Eye |
| Eye Length | 18" |
| Length | 12 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 36000 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 50900 lbs. |
| Number Of Plies | 2 |
| Overall Width | 12" |
| Primary Feature | High Strength |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Oil Resistant, Water Resistant |
| Sling Length | 12 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 8 |
| Sling Width | 12" |
| Tag Type | Wear Resistant Tag |
| Temp. Range | -40°F to +194°F |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 12" |