STREN-FLEX EEF2-906CW-16 Web Sling Body Body 16 Feet 18000b W 6 In
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 33000 lbs. |
| Choker Hitch Capacity | 13200 lbs. |
| Coating Type | Acrylic |
| Color | Black |
| End Type | Flat Eye |
| Eye Length | 16" |
| Fitting Material | Not Applicable |
| Hitch Type | Basket, Choker, Vertical |
| Hook Attachment Type | Not Applicable |
| Hook Opening Width | Not Applicable |
| Includes | Permanent Identification Tag, Red Core Yarn Wear Indicator |
| Length | 16 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 18000 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 25400 lbs. |
| Master Link Inside Length | Not Applicable |
| Master Link Inside Width | Not Applicable |
| Material | Nylon |
| Maximum Operating Temperature | 194°F |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Number Of Chains | 1 |
| Number Of Legs | 1 |
| Number Of Plies | 2 |
| Overall Width | 6" |
| Reinforcement Properties | Abrasion Resistant Cover |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Oil Resistant, Stretch Resistant |
| Sling Length | 16 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 3 |
| Sling Width | 6" |
| Tag Attachment Type | Fully Sewn |
| Tag Features | Encapsulated Tag |
| Tag Type | Wear Resistant Tag |
| Thickness | 5/8" |
| Type | Flat Eye And Eye |
| Vertical Hitch Capacity | 16500 lbs. |
| Wear Resistant Cover | Completely Wrapped |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 6" |