FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Welding Curtain |
| Color | Green |
| Curtain Design | Curtain |
| Curtain Material Coating | Vinyl |
| Curtain Material Type | Vinyl |
| Grommet Hole Diameter | 3/8" |
| Grommet Location | Four Side |
| Grommet Material | Brass |
| Grommet Spacing | 12" |
| Height | 6 ft. |
| Material Thickness | 0.36 mm |
| Material Weight | 13 oz./sq. yd. |
| Maximum Rated Temperature | 150°F |
| Opacity | Tinted Transparent |
| Resistance Properties | Flame Resistant, Mildew Resistant, Water Resistant |
| Width | 8 ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.1 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Color | Material Weight | Material Thickness | Grommet Location | Grommet Spacing | Maximum Rated Temperature | Height | Opacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 333-4X6 | - | - | - | - | - | - | - | - | €29.42 | RFQ
|
| 333-8X10 | - | - | - | - | - | - | - | - | €135.62 | RFQ
|
| 333-8X8 | - | - | - | - | - | - | - | - | €110.33 | RFQ
|
| 333-C | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| 333-6X10 | Green | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | Four Side | 12" | 150°F | 6 ft. | Tinted Transparent | €166.53 | |
| 333-6X6 | Green | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | Four Side | 12" | - | 6 ft. | Tinted Transparent | €98.32 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 112321970 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 21.97 mm Size
- WINSMITH E30XDVDEX000T6 Worm Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- WOODHEAD 1300101409 116023A01F030 Cordset, 6 Pole, Male Female, 3 Feet, 90 Degree, 16/6 Size, PVC
- GRAINGER 18F1.75X2.5-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.75 Inch Thick-0.005 In, 2 1/2 Inch X 24 Inch Size
- EATON FAZ-XUA(400VAC) Undervoltage Release, 400 VAC, 50/60 Hz
- APOLLO VALVES 521JHBJMAA0085 Bronze Safety Relief Valve with SS Trim, Screwed Cap, Metal Seat, Default Setting, 85 Psig, 2 x 3 Inch Size, MNPT x FNPT
- TB WOODS 2RBP96 Classical V-Belt, Diene, B Belt Type, 97.8 inch Length, 2 Ribs
- APOLLO VALVES 83B145142463TR Ball Valve, 1 Inch NPT, Socket Weld, Class 600, 3 Pieces, Vent
Explore More
- KEYSHAFT
- Plates and Plate Covers
- Rope Grabs
- Covered Spill Containment Pallets and Platforms
- Thermowells And Thermometers
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts, Copper Windings
- BENCHMARK SCIENTIFIC Hybex Series Storage Bottles
- ALVORD POLK Left Hand Spiral Taper Pin Reamers
- LISTA Drawers
- NIBCO 917-B Series Test Caps, Copper C, Wrot
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEINER INDUSTRIES 333-6X8 Welding Curta Inch, Vinyl, 6 ft Height, 8 ft Width, Green
€122.93 /unit

