FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Welding Curtain |
| Color | Shade |
| Curtain Design | Curtain |
| Curtain Material Coating | Vinyl |
| Curtain Material Type | Vinyl |
| Fastener Type | Grommets |
| Grommet Hole Diameter | 3/8" |
| Grommet Location | Four Side |
| Grommet Material | Brass |
| Grommet Spacing | 12" |
| Height | 6 ft. |
| Material Thickness | 0.36 mm |
| Material Weight | 13 oz./sq. yd. |
| Opacity | Tinted Transparent |
| Resistance Properties | Flame Resistant, Mildew Resistant, Water Resistant |
| Width | 10 ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.72 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Material Thickness | Color | Material Weight | Grommet Location | Grommet Spacing | Maximum Rated Temperature | Height | Opacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
322-4X6 | - | - | - | - | - | - | - | - | €29.42 | RFQ
|
![]() |
322-8X10 | - | - | - | - | - | - | - | - | €135.62 | RFQ
|
![]() |
322-8X8 | - | - | - | - | - | - | - | - | €110.33 | RFQ
|
![]() |
322-6x6 | 14 mil. | Shade | 13 oz./sq. yd. | Four Side | 12" | 150°F | 6 ft. | Tinted Transparent | €98.32 | |
![]() |
322-6X8 | 0.36 mm | Shade | 13 oz./sq. yd. | Four Side | 12" | - | 6 ft. | Tinted Transparent | €117.12 |
Explore Products
- 80/20 2616 3 mm White Expanded Pvc
- VERMONT GAGE 171104220 Long Reversible Gage, Class XX, NoGo, Steel
- EATON ECX09D1BRA-R63/C
- VESTIL FAB-8 Fabricated Steel Wheel Chock, 9-1/2 Inch Length, Yellow
- EBERBACH E6200.A.S6 E6200.S6.18 Sieve Double Stack Platform, 6 Inch Dia.
- REGAL 027671AS25 Spiral Flute Tap, M8 x 1.25 Size, D5 Limit, 3 Flutes, Plug Metric With Tin Coating
- MALIN CO. 34-0250-005S Lockwire, 0.025 Inch Diameter, 2980 ft. Length, Stainless Steel
- MAIN FILTER INC. MF0059871 D790G03A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 4.92 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Square Flange Pool Pump Motors
- Winch Bars
- Brass Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Handheld Paint Sprayers
- Pallet Racks
- AKRO-MILS Insight Series Ultra Clear Polycarbonate Bins
- PLAST-O-MATIC PS Series Pilot Operated Solenoid Valves, 120V, 60Hz
- LOC-LINE 90 Degree Spray Bar Nozzles
- MUELLER INDUSTRIES 792F Duplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 18 mm Glass Culture Tubes
- ULTRATECH Ultra Spill Pallet
- HOFFMAN Proline Series Type 12 Voice Data Server Cabinets
- FALLTECH Mounts
- NIBCO WD-3010 Series Butterfly Valves, Ductile Iron, Wafer Type, 250 PSI
- HUB CITY 134 Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEINER INDUSTRIES 322-6X10 Welding Curta Inch, Vinyl, 6 ft Height, 10 ft Width, Shade 8
€166.53 /unit


