STEEL KING IBCSS144048A Cantilever Rack, Add-On Unit, 48 Inch x 8 Inch x 144 in, Straight Arm, 1 Usable Sides | CU4PQM 60TC72
STEEL KING IBCSS144048A Cantilever Rack, Add-On Unit, 48 Inch x 8 Inch x 144 in, Straight Arm, 1 Usable Sides
Item: CU4PQMModel: IBCSS144048ACross Ref: 60TC72
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cantilever Rack
Arm Length 48"
Arm Lip Height 4"
Arm Lip Type No Lip
Arm Type Straight
Center Brace Length 10"
Load Capacity Per Arm 13010 lbs.
Number Of Arms 3
Overall Depth 8"
Overall Height 144"
Overall Width 48"
Rack Configuration Add On Unit
Sided 1
Whole Unit Load Capacity 13010 lbs.
Width 48"