STEARNS BRAKES 235056101DNL Clutch Brake, 56C 115VAC
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,844.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Clutch/Brake |
| Accessory | Base Kit, Input Adapter |
| Application | General Purpose |
| Coil Hz | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 115V |
| Dynamic Torque | 10 lbs.-ft. |
| Enclosure Iec | IP54 |
| Frame Size | 56C |
| Function | Clutch Brake |
| Hub Bore Dia. | 5/8" |
| Series | SM-50-2030B Series |
| Static Torque | 16 lbs.-ft. |
| Thermal Capacity | 5000 lbs.-ft./min. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.8 |
| Ship height (cm) | 21.21 |
| Ship length (cm) | 17.53 |
| Ship width (cm) | 17.53 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 235056101AJL | 16 lbs.-ft. | €2,078.76 | |
| 235056102AJL | - | €2,689.01 | |
| 235140102AJO | - | €2,561.93 | |
| 235056102ANL | - | €3,001.18 | |
| 235056102DNL | - | €3,590.62 | |
| 235056101ANL | - | €2,284.56 | |
| 235056101AEL | 16 lbs.-ft. | €2,078.76 |
Explore Products
- PEER CHAIN 39174 Roller Chain, C2040 Pitch, 100 Feet Length
- APPROVED VENDOR 2JAV8 Backup Ring Hytrel 342
- VERMONT GAGE 141256480 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5648 Inch Size
- GATES 725925415
- ZURN RK8-375CK1 Backflow Preventer Repair Kit
- REGAL 073448MS Spiral Flute Tap, 5/16-24 NF, H3 Limit, 3 Flutes, Stainless Steel with TiN
- LINN GEAR sa-n Hub Without Shoulder, 6.250 Inch Overall Length, 10.5 Inch Mounting Diameter
- IRON HORSE WGSS-206-OF Output Flange
Explore More
- KEYSHAFT
- Color Coded Brushes
- Task Lighting
- HID Fixture Accessories
- Polypropylene Pipe Fittings
- Automotive Testing Instruments
- AKRO-MILS 30260 Akrobins Plastic Storage Bins
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Branch Tees, BSPP Thread, Acetal Black
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- AMERICAN LOCK Anodized Aluminium Lockout Padlock, Keyed Alike
- REGAL Taper Pipe Taps, NPTF, TiCN
- TASCO Ear Plugs
- MORSE CUTTING TOOLS 5953 Series Single End Mills, 4-Flute Ball Nose, Solid Carbide
- ASHCROFT 1084 Series Test Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 235056101DNL Clutch Brake, 56C 115VAC
€2,844.28 /unit

