STEARNS BRAKES 108778205 PG Coupler Brake, IP54 254-6TC 115/230VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,764.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 95/115/190/230V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 5/8" |
| Input Frame Size | 254-6TC |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Output Frame Size | 254-6TC |
| Release | Side Release |
| Series | 87700 Series |
| Static Torque | 105 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 36 |
| Ship height (cm) | 33.35 |
| Ship length (cm) | 26.37 |
| Ship width (cm) | 26.37 |
Explore Products
- RHEEM AP10872ML-3 Screw-In Element, 1 Inch Size, 4500 W, Copper, Resistored, 208 V
- SMC VALVES MY1B80G-2800-XB11 Guide Cylinder, 80 mm Size
- KIPP K0122.0A02X40 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, #10 To 24 Thread Size, 40 mm Stud Length
- LIEBERT H13-0010S Infrared Bulb, 277V, 1600W, 24 Inch X 2 Inch X 2 Inch Size
- GRAINGER U31300.013.0250 Drywall Screw, Phos, Steel, 2 1/2 In Lg., Flat, 6 Screw Size, Phillips
- PIP 8052/7XL Welding Protection Jacket, 7XL, White, Each
- APPROVED VENDOR H134CU Drill Bushing Type H Drill Size 3/32 In
- VOLLRATH RT100-A7 Retro Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Spiral Bands
- Pullers
- Connector Nuts
- Retaining Ring Assortments
- Vial Top Crimpers and Decrimpers
- LOC-LINE Side Flow Nozzle
- CONDOR Hard Hat Liners
- CONDOR Pigskin Leather Standard General Purpose Gloves
- LOC-LINE NPT Connectors
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 16 mm Glass Culture Tubes
- WINTERS INSTRUMENTS Industrial Thermowell
- STANLEY Door Lever Locksets
- WESCO Knock Down Drum Trucks
- PRESCO PRODUCTS CO Flagging Tapes
- SIOUX CHIEF FIP Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108778205 PG Coupler Brake, IP54 254-6TC 115/230VAC
€5,764.51 /unit
