STEARNS BRAKES 108775103 PG Coupler Brake, NEMA2 213-5TC 115/230VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,489.31 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Ac Coil Voltage | 115/208-230/95/190V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 3/8" |
| Input Frame Size | 213-5TC |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Output Frame Size | 213-5TC |
| Release | Side Release |
| Series | 87700 Series |
| Static Torque | 50 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 32.85 |
| Ship height (cm) | 33.35 |
| Ship length (cm) | 26.37 |
| Ship width (cm) | 26.37 |
Explore Products
- GRAINGER 0R1.5-12 Stainless Steel Rod 17-4, 1 1/2 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- VOLKEL 08303 Thread Insert, Stainless Steel, UNC No. 6 x 32 - 1.5D Size
- CLE-FORCE C68442 Jobber Length Drill, Heavy Duty, #42 Size, RHS/RHC, 135 Deg. Split Point, HSS-CO
- BUSSMANN 170M5690 Semiconductor Fuse, 690VAC
- CONEX BANNINGER 5240 035022000 Reduced Straight Coupler, 35 x 22mm Size
- T&S B-0124 Pre-Rinse Faucet, Roto-Flex Design, Deck Mount Base, 8 Inch Centers
- USA SEALING BULK-PD-CAC-7 Discs, Cast Acrylic, 1/8 Inch Thick, 9000 PSI
Explore More
- KEYSHAFT
- Floor Machine Pads
- Solid Spade Drill Bits
- Safety and Lockout Tags
- Protector Bars
- Exhaust Rain Caps
- TEMPCO EHR Series Silicone Rubber Enclosure Heaters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X2400 Gas Springs
- ANVIL AS781 Series Open Angle Connectors, 4-Hole
- VALLEY CRAFT Powered Drum Forklift Attachments
- LINN GEAR Double Single Taper-Lock Series Sprockets, 80 Chain
- BALDOR / DODGE XT30 Mine Duty Extra Drum Pulleys
- BOSTON GEAR Helical Multiplier Series Reducers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond SureGro Multiple Well Plates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108775103 PG Coupler Brake, NEMA2 213-5TC 115/230VAC
€4,489.31 /unit
