STEARNS BRAKES 108705200ELF Brake, NEMA4 IP54 460VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,433.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 165/200V AC |
| Application | General Purpose |
| Bore Size | 1 1/8" |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Frame | 180TC, 250TC, 210TC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Housing Length | 8.06" |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Lead Wire Position | Standard |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Outside Dia. | 9 1/2" |
| Power On/power Off | Power Off |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 50 lbs.-ft. |
| Torque Rating | 50 lbs.-in. |
| Type | Motor Brake - Fan End Mounting |
| Voltage Rating | 460/380V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 24.13 |
Explore Products
- MERIT BRASS AC735BL-160 Flange, Size 10 Inch
- DDS 142807TF Rotary Shaft Oil Seal, Tf, Nitrile, 14 mm ID, 28 mm Od, 7 mm Width, 7 Psi
- PARKER 032500319
- DAYCO 5080525 Serpentine Belt Industry Number 8335
- MAIN FILTER INC. MF0222252 P164596 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.95 Inch Height
- LEVITON 8200-W Straight Blade Duplex Receptacle, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, White, Thermoplastic, Back and Side Wired in
- PARKER SAR75Y57 Bracket Kit, Face Mounting
- CEMENTEX USA P12WP-CA Water Pump Pliers, 12 Inch Length, Cam Action
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Bucket and Wringer Combinations
- PAPR and Supplied Air Hoods and Helmets
- Door Stops
- Float Valves With Float
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- SALISBURY ILP Series Top Grain Goatskin Leather Gloves
- THOMAS PUMPS Articulated Piston Pumps/Compressors
- KNIPEX Cable Cutters
- KLEIN TOOLS Tape Measures
- GROVE GEAR EL Series, HMQ-H1 Style, 852 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Polypropylene White
- LEVITON Surge Protected Outlet Strips, 6 Outlet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108705200ELF Brake, NEMA4 IP54 460VAC
€3,433.13 /unit
