STEARNS BRAKES 108704100EMF Brake Assembly
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,987.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake Assembly |
| Bore Size | 1 1/8" |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Frame | 180TC, 250TC, 210TC |
| Frequency | 50 Hz |
| Housing Length | 7.38" |
| Housing Material | Steel |
| Lead Wire Position | Standard |
| Outside Dia. | 8.92" |
| Outside Diameter | 8.92" |
| Power On/power Off | Power Off |
| Torque Rating | 35 lbs.-in. |
| Type | Motor Brake - Fan End Mounting |
| Voltage Rating | 415V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.8 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.66 |
| Ship width (cm) | 22.66 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 111340550 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.4055 Inch Size
- APPLETON ELECTRIC KPSL40150RGMTL Light Fixture, 400W
- NIBCO NLH310N WD-L122 Butterfly Valve, Wafer, 12 Inch Size, Actuated, 100 PSI, Ductile Iron
- BALDWIN FILTERS BT8843-MPG Hydraulic Filter Spn-on/maximum Performance Glass
- APPROVED VENDOR 1NBV6 Compression Spring, 8.75 lbs/In Stiffness Rate, Steel, 1.5 In Length, 0.25 In Inner Dia.
- ELDON JAMES A6-8S80PP Adapter Schedule, 80 3/8 NPT Thread Size, 1/2 Inch Barb
- STEEL CITY WA 153 Reducing Washer, 1-1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Taper Length Drill Bits
- Signal Conditioner
- Janitor-Housekeeping Carts
- Hose Bibbs
- Rod Wipers
- IRONCLAD General Utility Work Gloves
- ELVEX Provest II Water Resistant Vests
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Black
- KRYTOX 283AC Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- MUELLER INDUSTRIES 752-N Iron Body Y Strainers
- WESTWARD Mechanical Jaw Puller
- DIXON EC Series Caps
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Gages, 7/16-24 Uns
- TB WOODS BX Section V-Belts
- SIOUX CHIEF Access Cover Cleanouts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108704100EMF Brake Assembly
€1,987.39 /unit
