STEARNS BRAKES 108201202CQF Brake, NEMA4 230/460VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€12,254.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 3/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 82000 Series |
| Static Torque | 125 lbs.-ft. |
| Strength | 3 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.95 |
| Ship height (cm) | 34.14 |
| Ship length (cm) | 40.01 |
| Ship width (cm) | 40.01 |
Explore Products
- EATON D26MRD42G1 MultiP Machine Tool Relay With Convertible Contacts, 4No-2Nc Contact
- BALDWIN FILTERS BF1265 Fuel Filter Spin-on/separator
- SALSBURY INDUSTRIES 3710D-06GRU Horizontal Mailbox Usps 7 Door Gold Rl 37-1/2 Inch
- WALTER TOOLS GX09-1E140R00-GD8 WSM23S 7350903 Indexable Parting And Grooving Insert, Right Hand
- VERMONT GAGE 111113400 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.134 Inch Size
- BROWNING 3H MMHUB12 1963487 Gear Coupling Mill Motor Hub, Size 3, Carbon Steel
- EATON CHSUR8ES Ch Surge Loadcenter, Factory Integrated Surge, Surge Installed Loadcenter Cover, E, Ch
Explore More
- KEYSHAFT
- HID Lamps and Bulbs
- LED Display/Cove Lighting
- Gauge Cocks
- Paint Roller Kits
- Flashlight Replacement Bulbs
- OETIKER 159 Series Adjustable Clamps, Stainless Steel Band
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- LUMAPRO Landscape Lights, Bullet Floodlight
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- BANJO FITTINGS Screen 50 Mesh
- SPEARS VALVES CPVC Y Pattern Valve Internal Repair Kits, True Union EPDM
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Alike
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108201202CQF Brake, NEMA4 230/460VAC
€12,254.80 /unit
