STARRETT 99180-50 21371 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.020 Inch Thickness, 14-18 TPI, Wavy Set
Get it by Friday, May 22
€7.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Coil Length (ft) | 50 ft. |
| Edge Type | Matrix Ii |
| Pitch (tpi) | 14 to 18 |
| Pitch Type | Variable |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Rake Angle | 0° |
| Set Type | Wavy |
| Thickness (in) | 0.02" |
| Thickness (mm) | 0.5 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Regular |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.77 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99180-13 | 99180-13 | €70.56 | |
![]() |
99180-100 | 99180-100 | €7.07 | |
![]() |
99180-04-08-1/8 | 99180-04-08-1/8 | €30.98 | |
![]() |
99180-05-04-1/4 | 99180-05-04-1/4 | €33.45 | |
![]() |
99180-05-04-1/2 | 99180-05-04-1/2 | €33.45 | |
![]() |
99180-06-01 | 99180-06-01 | €38.40 | |
![]() |
99180-11-08 | 99180-11-08 | €65.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Air and Fuel Filters
- Pneumatic Vibrators
- Drinking Fountains
- Utility Brushes
- Hydronic Baseboard Heaters
- PLAST-O-MATIC VBS Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- DESTACO 344-R Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL 2153 Series Socket Weld Cross Fittings, Forged Steel
- SUGATSUNE Cabinet Knobs, Stainless Steel
- OMRON Panel Mount Roller Plunger Actuator Snap Switch
- EATON 11 Series Photoelectric Sensors
- ALL GEAR Blue Craze II Arborist Climbing Lines
- BALDOR / DODGE DL, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
- STARRETT 92592 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99180-50 21371 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.020 Inch Thickness, 14-18 TPI, Wavy Set
€7.07 /unit







