STARRETT 99180-250 16091 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.020 Inch Thickness, 14-18 TPI, Wavy Set
Get it by Thursday, May 21
€7.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Coil Length (ft) | 250 ft. |
| Edge Type | Matrix Ii |
| Pitch (tpi) | 14 to 18 |
| Pitch Type | Variable |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Rake Angle | 0° |
| Set Type | Wavy |
| Thickness (in) | 0.02" |
| Thickness (mm) | 0.5 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Regular |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.82 |
| Ship height (cm) | 42.67 |
| Ship width (cm) | 3.3 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99180-13 | 99180-13 | €70.56 | |
![]() |
99180-100 | 99180-100 | €7.07 | |
![]() |
99180-04-08-1/8 | 99180-04-08-1/8 | €30.98 | |
![]() |
99180-05-04-1/4 | 99180-05-04-1/4 | €33.45 | |
![]() |
99180-05-04-1/2 | 99180-05-04-1/2 | €33.45 | |
![]() |
99180-06-01 | 99180-06-01 | €38.40 | |
![]() |
99180-11-08 | 99180-11-08 | €65.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Stock Picking Ladder Carts
- LED Lamps and Bulbs
- Torque Wrench Accessories
- Emergency Response Cots and Beds
- Pipe And Tubing Connection Tools
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Fine
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Orange
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- HEDLAND Flow Meters For Water-Based Fluids
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- MARTIN SPROCKET C Conventional 4 Groove Stock QD Sheaves
- ENERPAC PRU Series Lokking U-Rings
- SEYMOUR MIDWEST Engineers Hammer Handles
- GATES Air Master Diving Air Hose Stems
- MERIT BRASS 6220 316 Stainless Steel Seamless Nipples, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99180-250 16091 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.020 Inch Thickness, 14-18 TPI, Wavy Set
€7.07 /unit







