STARRETT 93189-138W Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 138 Inch Coil
Get it by Thursday, May 21
€47.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length | 3505.2 mm |
| Welded Band Length (ft & In) | 138" |
| Welded Length In Inches | 138" |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pin and Sleeve Boxes
- O-Rings
- Sensor Connectors
- Lighting Dimmer Accessories
- Hydraulic Accumulator
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- MITUTOYO 129 Series Interchangeable Rod Type Depth Micrometers
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- TEMPCO TRH3 Series Tubular Radiant Heaters
- TYGON 2001 Chemical Resistant Pump Tubings
- HONEYWELL Remote Temperature Controllers
- SUPER-STRUT Combo Channel
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial Ball Valve Boxes, FKM
- APPROVED VENDOR Cast Iron Rods
- BALDOR / DODGE Taper Lock Bushed Bore Sheaves, C Section
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-138W Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 138 Inch Coil
€47.55 /unit







