STARRETT 92000-500 19820 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 3 TPI, Raker Set
Get it by Thursday, May 21
€1.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Coil Length (ft) | 500 ft. |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch (tpi) | 3 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Hook |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.41 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
92000-16-02 | 92000-16-02 | €23.84 | |
![]() |
92000-19-06 | 92000-19-06 | €27.17 | |
![]() |
92000-04-11 | 92000-04-11 | €11.09 | |
![]() |
92000-05-04-1/2 | 92000-05-04-1/2 | €11.64 | |
![]() |
92000-05-07-1/2 | 92000-05-07-1/2 | €12.20 | |
![]() |
92000-05-10-1/4 | 92000-05-10-1/4 | €12.20 | |
![]() |
92000-05-10-1/2 | 92000-05-10-1/2 | €12.20 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Tables
- Angle Grinders
- Towing Accessories
- Data/LAN Cables
- Humidifier and Dehumidifier Accessories
- DWYER INSTRUMENTS DH3 Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Cinch Cuff
- CONDOR Gen Purpose Fingerless Gloves
- VIEGA PROPRESS Coupling With Stop, Press x Press Connection
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1000 Gas Springs
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB Class 2 Transformers with Secondary Circuit Protection
- SQUARE D Distribution Block: 3 Pole
- BURNDY Wejtap Series Stirrup
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1/2-16 Un
- VERMONT GAGE Trilock Double End Gage Handles, Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 92000-500 19820 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 3 TPI, Raker Set
€1.58 /unit







