STARRETT 92000-250 19819 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 3 TPI, Raker Set
Get it by Thursday, May 21
€1.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Coil Length (ft) | 250 ft. |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch (tpi) | 3 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Hook |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.19 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
92000-16-02 | 92000-16-02 | €23.84 | |
![]() |
92000-19-06 | 92000-19-06 | €27.17 | |
![]() |
92000-04-11 | 92000-04-11 | €11.09 | |
![]() |
92000-05-04-1/2 | 92000-05-04-1/2 | €11.64 | |
![]() |
92000-05-07-1/2 | 92000-05-07-1/2 | €12.20 | |
![]() |
92000-05-10-1/4 | 92000-05-10-1/4 | €12.20 | |
![]() |
92000-05-10-1/2 | 92000-05-10-1/2 | €12.20 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Buffing Wheels
- Electric Pressure Washers
- Electric Fan Coil Heaters
- Motor Driven Trolleys
- Aluminum Tread Plate
- RUD CHAIN WPPH-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- JOHN GUEST Union Elbows, Acetal Gray
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 16 mm Tubes
- APPLETON ELECTRIC Selector Switch Assemblies, 2 Position Operator
- COOPER B-LINE B705 Series J Hooks
- SHAW PLUGS Marine Snap-Tite Stainless Steel Mechanical Expansion Plugs, 0 to 1 Inch
- BOSTON GEAR 24 Diametral Pitch Steel Unhardened Worms
- DESTACO 351-R Series Pull Action Latch Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 92000-250 19819 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 3 TPI, Raker Set
€1.58 /unit







