STARRETT 92000-100 19818 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 3 TPI, Raker Set
Get it by Thursday, May 21
€1.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Coil Length (ft) | 100 ft. |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch (tpi) | 3 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Hook |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.68 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
92000-16-02 | 92000-16-02 | €23.84 | |
![]() |
92000-19-06 | 92000-19-06 | €27.17 | |
![]() |
92000-04-11 | 92000-04-11 | €11.09 | |
![]() |
92000-05-04-1/2 | 92000-05-04-1/2 | €11.64 | |
![]() |
92000-05-07-1/2 | 92000-05-07-1/2 | €12.20 | |
![]() |
92000-05-10-1/4 | 92000-05-10-1/4 | €12.20 | |
![]() |
92000-05-10-1/2 | 92000-05-10-1/2 | €12.20 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Anti-Vibration Gloves and Wraps
- Stools
- Anchor Screws
- Strip Doors
- Rectangular Connectors
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- VIBCO 10 Series Pneumatic Piston Vibrators
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL AS200STSR Series Welded Channels
- ZURN Nail Clamp
- SPEARS VALVES Limit Switches
- BUSSMANN JJN Limitron Fast Acting Fuses, Class T, 300 VAC
- LINCOLN ELECTRIC TIG Nozzles
- STARRETT 94325 Series Meatkutter Premium Polished Steel Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 92000-100 19818 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 3 TPI, Raker Set
€1.58 /unit







