STARRETT 91997-100 19809 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 6 TPI, Raker Set
Get it by Thursday, May 21
€1.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Coil Length (ft) | 100 ft. |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch (tpi) | 6 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | 0° |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Skip |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.26 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91997-05-10-1/2 | 91997-05-10-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91997-07-09 | 91997-07-09 | €13.31 | |
![]() |
91997-07-09-1/2 | 91997-07-09-1/2 | €13.31 | |
![]() |
91997-10-06 | 91997-10-06 | €15.73 | |
![]() |
91997-12-01 | 91997-12-01 | €17.67 | |
![]() |
91997-04-05 | 91997-04-05 | €9.91 | |
![]() |
91997-09-05 | 91997-09-05 | €14.76 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Borescope Accessories
- Wildland Gear Packs and Bags
- Stack Racks
- Screw/Bolt Extractors and Nut Splitters
- Sight Plugs
- AKRO-MILS 30128 Shelf Bins
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbows, Copper, Press x Press
- APPROVED VENDOR Repair Coupling
- APPROVED VENDOR Duct Tape
- DESTACO 9500 Series Pneumatic Swing Clamps
- PIP Ext-Use Disposable Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91997-100 19809 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 6 TPI, Raker Set
€1.34 /unit







