STARRETT 91996-500 19808 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 4 TPI, Raker Set
Get it by Thursday, May 21
€1.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Coil Length (ft) | 500 ft. |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Hook |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.3 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Mud and Paint Mixer Attachments
- Trailer Locks
- Wire Rooms and Components
- Leather Palm Gloves
- Gas Pilot Flame Sensors
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- CONDOR High Visibility Lime Palm Gloves
- DESTACO 385-L Series Pull Action Latch Clamps
- HEIN WERNER Hydraulic Presses
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- LITTLE GIANT Welded Low Deck Utility Cart, 1200 lb, Steel, 2 Swivel / 2 Rigid Casters
- ADVANCE TABCO Scullery Sink, 3 Station
- EATON CBV1-12 Series Motion Control Valves
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES50, Elastomeric Couplings
- MI-T-M Single Stage Replacement Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-500 19808 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 0.022 Inch Thickness, 4 TPI, Raker Set
€1.39 /unit







